Dlaczego warto zarejestrować wzór przemysłowy

Dlaczego warto zarejestrować wzór przemysłowy

Wiele osób jest już zaznajomionych z pewnymi prawami własności intelektualnej, takimi jak znaki towarowe lub patenty.

Jednak pomimo ich aktualności i potencjalnej atrakcyjności dla przedsiębiorców, niewiele mówi się o wzorach przemysłowych i korzyściach, jakie twórca czerpie z ich rejestracji.

Dlaczego warto zarejestrować wzór przemysłowy

Korzyści wynikające z rejestracji wzorów przemysłowych

W sensie ściśle prawnym wzór przemysłowy lub projekt chroni zewnętrzną innowację lub wygląd produktu czy jego części. Wzór przemysłowy składa się z elementów dwuwymiarowych, takich jak linie, kontury i kolory, jak również trójwymiarowych, takich jak kształty, materiały, tekstury i ornamenty. Chodzi o wszystkie cechy, które mają jakiś związek z wartością estetyczną produktu. Głównym celem wzorów przemysłowych jest uatrakcyjnienie produktu i zwrócenie uwagi klientów, a także wpłynięcie na ich decyzję zakupową.

Innymi słowy, sukces lub porażka sprzedaży produktu może przynajmniej częściowo wynikać z jego wyglądu. Dlatego wzornictwo przemysłowe może być bardzo ważne, zarówno dla małych i średnich przedsiębiorstw, jak i dla większych firm, gdzie branża ich działalności nie ma znaczenia. Obawa przed kopiowaniem jest często głównym powodem rejestracji wzorów przemysłowych. Warto jednak wiedzieć i rozumieć, że rejestracja jest również najlepszym sposobem udowodnienia autorstwa wzoru produktu. Rejestracja wzoru przemysłowego z jednej strony przyznaje wyłączne prawa użytkowania na rynku, a z drugiej strony pozwala na uzyskanie korzyści ekonomicznych poprzez licencje lub przeniesienia własności.

Gdy przedsiębiorca inwestuje wysiłek w produkt i postanawia go chronić w celu uzyskania wyłącznego prawa do uniemożliwienia osobom trzecim jego powielania, musi mieć na uwadze, że wzór przemysłowy musi spełniać jeden lub oba z następujących dwóch wymogów, a mianowicie musi to być wzór nowy oraz oryginalny. Na stronie https://marketportal.pl/wiadomosci-finansowe/1270,Wzory-przemyslowe-jakie-korzysci-przynosi-ich-rejestracja dowiesz się więcej o zaletach rejestracji wzorów przemysłowych. Wzór przemysłowy jest ogólnie uważany za nowy, jeśli nie został wcześniej ujawniony publicznie, i może być uznany za oryginalny, jeśli znacznie różni się od innych znanych wzorów.