Gramnicydy – przykłady i zastosowanie w rzepaku

Gramnicydy – przykłady i zastosowanie w rzepaku

Uprawa rzepaku jest bardzo ważną sprawą, ponieważ z rośliny tej wytwarza się oleje i wiele innych produktów spożywczych.

Nic więc dziwnego, że na wielu gospodarstwach rolnych pola obsiewane są rzepakiem ozimym. Roślina ta wymaga oczywiście odpowiedniej dbałości o rozwój. Istotny jest stan, nawodnienie i żyzność gleby, z której rośliny pobierają składniki odżywcze. Bardzo istotną sprawą jest również stosowanie odpowiednich preparatów mających na celu zwalczanie chwastów i samosiewów innych zbóż, które mogą doprowadzić do zmniejszenia plonów.

Gramnicydy – przykłady i zastosowanie w rzepaku

Przykłady gramnicydów stosowanych w rzepaku

Różne typy chwastów pojawiające się przy uprawach, pobierają z gleby wodę i składniki odżywcze, spowalniając, a nawet całkowicie hamując rozwój roślin uprawnych. Na szczęście można sobie z nimi skutecznie poradzić stosując gramnicydy, takie jak na przykład Kletodym. Związek ten jest szybko pobierany przez liście niechcianych roślin, a następnie trafia do korzeni i rozłogów. Preparaty bazujące na tym składniku działają skutecznie, nawet jeśli już w godzinę po zabiegu pojawią się opady deszczu.

Inną substancją godną uwagi jest Fluazyfop-P-butylowy, który również jest pobierany przez liście chwastów. Zaletą środków bazujących na tej substancji, jest szybkie działanie. Preparat wnika w głąb roślin już w ciągu godziny po zabiegu. Warto też zwrócić uwagę na Chizalofop-P-etylowy, który również skutecznie zwalcza chwasty nie zagrażając rzepakowi, a pełne rezultaty chwastobójcze można zauważyć w ciągu 2-3 tygodni od momentu wykonania zabiegu.

Oczywiście decydując się na graminicydy w rzepaku, należy zapoznać się z etykietami konkretnych produktów. Skuteczność zależy bowiem od typu substancji czynnej, dawki, terminu oprysku i innych czynników. Dobrze jest skonsultować się ze sprzedawcą, aby dowiedzieć się jakie konkretne substancje będą skutecznie zwalczały określone rodzaje chwastów w uprawach rzepaku ozimego.