Pompa ciepła w starym domu. Czy się opłaca?

Pompa ciepła w starym domu. Czy się opłaca?

Pompy ciepła to nowoczesne, niezawodne i ekonomiczne urządzenia, które są łatwe w montażu i mogą być zainstalowane niemal w każdym budynku.

Czy sprawdzają się w starszym budownictwie?
Czy pompę ciepła można zainstalować w starym domu? Wielu inwestorów zadaje sobie to pytanie. Co więcej, obecnie wiele osób decyduje się na wymianę starych pieców węglowych na nowsze urządzenia takie jak kotły na pellet, kotły gazowe czy właśnie pompy ciepła. Co warto wiedzieć przed zakupem?

Zalety pompy ciepła

Pompa ciepła ma dużą przewagę nad innymi urządzeniami grzewczymi. W przeciwieństwie do pieców węglowych czy kotłów na pellet nie wymaga składowania i dosypywania opału, a także nadzoru pracy i czyszczenia. Jest w pełni bezobsługowa. Wymieniając stary piec węglowy na pompę ciepła nie musimy już martwić się, że podczas kilkudniowej nieobecności dom się wyziębi.
Montując pompę ciepła inwestor nie musi też martwić się o spełnianie norm dotyczących emisji spalin – pompa w miejscu instalacji nie emituje ich w ogóle. Jest też najbardziej ekonomiczna spośród wszystkich urządzeń grzewczych. Do ogrzewania domu i ciepłej wody użytkowej w 75 proc. wykorzystuje darmowe, ogólnodostępne powietrze!

Pompa ciepła w starym domu

Szacuje się, że termomodernizacji wymaga ponad 4 miliony budynków w Polsce. Ich właściciele stają przed niełatwym wyborem odpowiedniego urządzenia. Co istotne, nie muszą oni rezygnować z instalacji pompy ciepła. Urządzenia te radzą sobie także w starych domach – jednak niezbędne jest wykonanie odpowiedniej termomodernizacji.
Przy instalacji pompy ciepła warto wykonać audyt energetyczny. Uwzględnia on m.in. powierzchnię budynku, rok budowy, izolację ścian, dachu, podłogi, rodzaj wentylacji, instalacji, okien i preferowaną temperaturę ciepłej wody użytkowej oraz powietrza w budynku.

Pompę ciepła można zamontować w domu z lat 70. z instalacją z grzejnikami. Warto jednak mieć na uwadze, że najefektywniej współpracuje ona w przypadku niskotemperaturowego ogrzewania płaszczyznowego, czyli podłogowego lub ściennego. Pamiętajmy, że w przypadku podłączania pompy ciepła do istniejącej instalacji należy dokładnie ją wypłukać. Przy instalacji pompy ciepła warto zdać się na fachowców. Nie tylko w sposób profesjonalny dobiorą moc urządzenia, ale także zajmą się kompleksowo całą inwestycją – od doboru urządzenia, przez montaż, aż po uruchomienie. Niezawodne pompy ciepła i porady ekspertów znajdziesz na https://defro.pl/pompa-ciepla.

Przy wymianie starego pieca na urządzenie grzewcze nowszej generacji takie jak piec na pellet, kocioł gazowy czy właśnie pompa ciepła można uzyskać spore dofinansowanie. Wszystko za sprawą programu “Czyste Powietrze”.