Montaż pompy ciepła – czy to dobry wybór, by zacząć oszczędzać?

Montaż pompy ciepła – czy to dobry wybór, by zacząć oszczędzać?

Pompy ciepła są współcześnie jednym z najpopularniejszych urządzeń, instalowanych w celach ogrzewania pomieszczeń. Nic w tym dziwnego, bowiem są one nie tylko efektywne i wytrzymałe, ale również przyjazne dla środowiska naturalnego. To jednak jeszcze niecały potencjał ukryty w tej innowacyjnej technologii. Jak się bowiem okazuje, pompy ciepła to również jeden z najbardziej ekonomicznych systemów grzewczych, dostępnych na współczesnym rynku. Ile można zaoszczędzić, decydując się na takie rozwiązanie w swoim domu?

Jakie są rodzaje pomp ciepła?

Pompy ciepła dzieli się na trzy rodzaje. Wszystkie pobierają energię z „dolnego źródła”, transportując je następnie do ogrzewanego domu, określanego w tym przypadku mianem „źródła górnego”. Wśród źródeł dolnych wyróżnia się powietrze, wodę oraz grunt.

Powietrzna pompa to najlepsze rozwiązanie z punktu ekonomicznego. Urządzenie to nie sprawdza się jednak w niższych temperaturach, a uzyskanie komfortu cieplnego w pomieszczeniach wymaga wówczas dodatkowego źródła ciepła. Alternatywą jest pompa, korzystająca z wody gruntowej. W tym przypadku należy jednak zainwestować również w dwie studnie oraz filtrować wodę czerpaną, co generuje wyższe koszty eksploatacji. Największy komfort cieplny można natomiast uzyskać przy pomocy pompy umieszczonej w gruncie, choć rozwiązanie to wymaga sporo niezagospodarowanego miejsca na działce.

W jaki sposób pompy ciepła generują oszczędności w domowym budżecie?

Współczesna pompa ciepła to urządzenie, korzystające w 80% z odnawialnych źródeł energii. Pozostałą część stanowi natomiast energia elektryczna, pobierana z sieci, która niezbędna jest do prawidłowej pracy sprężarki. Te 20% energii może zostać zastąpione przez alternatywne źródło. Dużym zainteresowaniem w tym zakresie cieszą się panele fotowoltaiczne. Dzięki takiemu połączeniu koszt utrzymania komfortu cieplnego w pomieszczeniach może spaść nawet do 0 zł.

Co więcej, pompy ciepła są rozwiązaniem nie tylko bezpiecznym, ale również i bezobsługowym. Jednorazowe ustawienie parametrów pozwala na pracę urządzenia wg ustalonego przez użytkownika schematu. Jak przeczytać można na stronie firmy APP Energy, oferującej montaż pomp ciepła w Kielcach, dzięki takiemu rozwiązaniu użytkownik zyskuje pełną niezależność od konwencjonalnych źródeł ciepła, co jest niezwykle istotne w czasie kryzysu energetycznego i stale rosnących cen węgla i gazu.

Jak zadbać o oszczędzanie ciepła w budynku?

Pompa ciepła pozwala na zaoszczędzenie gotówki, dbając jednocześnie o komfort cieplny mieszkańców. Co ważne, nowoczesne urządzenia mogą nie tylko podnosić temperaturę w pomieszczeniu, ale również ją obniżać, działając na zasadzie klimatyzacji.

Warto podkreślić jednak, że technologie szybko ulegają przedawnieniu, w związku z czym pompę warto wymienić po upływie 10 lat. W tym czasie niezwykle istotne będzie regularne czyszczenie i przeglądy urządzeń oraz zamontowanych w nich filtrów, co znacznie wydłuży ich żywotność. Należy również zadbać o wyłączenie pompy w czasie, gdy ogrzewanie pomieszczeń staje się zbędne.

Ile można zaoszczędzić, decydując się na pompę ciepła?

Jak pokazują badania, średni koszt roczny ogrzewania w przypadku pomp ciepła to ok. 3500 zł. Dla porównania kwota ta wynosi 7 tys. zł. w przypadku gazu ziemnego i aż 15 750 zł przy wykorzystaniu ogrzewania elektrycznego. Jak nietrudno obliczyć, koszty ogrzewania budynku pompą ciepła przez 20 lat wynoszą ok. 70 tys. zł., podczas gdy ogrzewając dom gazem, będziemy musieli zapłacić już 140 tys., zaś przy wykorzystaniu energii elektrycznej, kwota ta wzrośnie do 315 tys. zł. I choć początkowe koszty całej inwestycji wydają się spore, warto rozważyć takie rozwiązanie, gdyż szybko zwraca się ono w postaci znacząco obniżonych rachunków za wykorzystanie energii.

Sporym ułatwieniem mogą być programy, których celem jest wsparcie rozwoju energetyki prosumenckiej. Jednym z nich jest np. program “Mój Prąd”, o którym warto przeczytać więcej na stronie https://www.appenergy-kielce.pl/#moj-prad, by móc wykorzystać w pełni potencjał, tkwiący w odnawialnych źródłach energii.

Posted in Dom