Gdzie używa się zestawów fotowoltaicznych Off-grid?

Gdzie używa się zestawów fotowoltaicznych Off-grid?

Coraz więcej mówi się o transformacji i zielonej energii elektrycznej.

Dotyka ona nie tylko dużych przedsiębiorstw, ale też niewielkiej zabudowy, takiej jak domki letniskowe i przyczepy kempingowe. Dzięki zestawom fotowoltaicznym typu Off-grid nie trzeba podłączać się do sieci energetycznej i płacić rachunków przez cały rok – korzysta się wtedy, gdy jest taka potrzeba.
Gdzie używa się zestawów fotowoltaicznych Off-grid?

Zielona energia w domku letniskowym

Zapotrzebowanie na energię elektryczną w domku letniskowym lub kamperze jest minimalne. Zwykle potrzeba trochę prądu do oświetlania lub podgrzewania wody. Taką ilość energii można spokojnie przechowywać w akumulatorze, a do jej wytworzenia posłuży wykonany w technologii off grid zestaw fotowoltaiczny. To instalacja o niewielkiej mocy, która jest też relatywnie niedroga. Wykorzystując ją, można szybko naładować akumulator w ciągu dnia. Latem, gdy wypoczywa się w domkach letniskowych, wydajność takiego zestawu jest największa i można spokojnie korzystać z zielonej i zeroemisyjnej energii elektrycznej.

Budowa zestawu Off-grid

Główną cechą zestawów Off-grid jest to, że nie są one podłączone do sieci energetycznej. W związku z tym nie wymagają żadnego zgłoszenia lub rejestracji. W skład takiego zestawu wchodzą panele fotowoltaiczne o konkretnej mocy, dzięki którym można generować odpowiednią energię, falownik, a także dodatkowe akcesoria. Pozwalają one na podłączenie zestawu na dachu budynku, dzięki czemu będzie on w stanie wykorzystywać w pełni energię słoneczną. W niektórych zestawach można dodatkowo spotkać się z akumulatorami, które pozwalają na przechowywanie energii elektrycznej przez dłuższy czas. Koszt takiego zestawu to od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. W dłuższej perspektywie jest to wyjątkowo opłacalna inwestycja.

Dlaczego warto wybrać zestaw Off-grid?

Rozwiązanie tego typu zapewnia ogromną niezależność. Można korzystać z energii elektrycznej, utrzymując działanie lodówki lub klimatyzatora, niezależnie od tego, czy sieć energetyczna dociera w dane miejsce. To ogromna zaleta dla osób, które chcą samodzielnie produkować prąd na potrzeby własnego letniego wypoczynku. Oprócz tego energia jest zeroemisyjna, co oznacza, że podczas jej produkcji nie wychodzą do atmosfery szkodliwe gazy cieplarniane.

Wysokie zainteresowanie zestawami typu Off-grid wynika w znacznej mierze z faktu, że są one poręczne, niedrogie i bardzo praktyczne. Do montażu warto wezwać uprawnionego elektryka, dzięki czemu będziemy w stanie efektywnie i bezpiecznie korzystać z naszej instalacji przez wiele kolejnych lat.