Czy butelki PET są szkodliwe? Jaką wodę wybrać?

Czy butelki PET są szkodliwe? Jaką wodę wybrać?

Czy woda w plastikowych butelkach jest zdrowa czy wprost przeciwnie – butelki plastikowe są szkodliwe dla zdrowia? Coraz więcej osób zadaje sobie te pytania. Jeśli nie mamy pewności co do szkodliwości wody, a nie chcemy ryzykować – jaką wodę wybrać? Podpowiadamy!

Plastik to tworzywo sztuczne, które znajdziemy niemal wszędzie – na pustyni, szczytach gór i w głębinach oceanicznych. Zjadają go ryby i inne stworzenia morskie, które mylą go z pożywieniem przez co trafia również na nasze stoły. Wietrzejący plastik zatruwa z kolei powietrze.

Nic dziwnego. Plastik w życiu każdego z nas jest niemal wszechobecny. Torebki foliowe, butelki plastikowe, pojemniki próżniowe czy nawet ubrania w postaci polaru – dziś trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie bez tego tworzywa sztucznego. Niestety, okazuje się, że jego obecność wymyka się spod kontroli i, jak pokazują wyniki licznych badań, możemy go znaleźć nawet… w wodzie butelkowanej.

Woda w plastikowej butelce – czy jest zdrowa?

Woda to niewątpliwie podstawa. Jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, a już niewielki jej niedobór w postaci choćby minimalnego, 2-procentowego odwodnienia ma realne, negatywne skutki dla naszego zdrowia.


Mogłoby się zdawać, że woda butelkowana ma wysoką jakość i jest najzdrowsza spośród innych. Czy tak jednak jest w rzeczywistości? W ostatnim czasie przeprowadza się wiele badań na temat wody w plastikowych butelkach jednorazowego użytku. Okazuje się, że – zwłaszcza gdy są przechowywane w wysokich temperaturach – plastikowe butelki mogą wydzielać zanieczyszczenia do wody w postaci takich substancji jak antymon czy bisfenol A (BPA). Te z kolei mogą gromadzić się w organizmie i wpływać na zdrowie jelit, a także odporność i funkcjonowanie układu oddechowego.

Czy woda w butelce może się zepsuć?

Działanie szkodliwych substancji może być spowodowane nie tylko wysoką temperaturą, ale także zbyt długim korzystaniem z plastikowych butelek jednorazowego użytku. O ile woda sama w sobie nie może się zepsuć, o tyle na jej jakość może wpłynąć tworzywo butelki PET. Stąd też widoczna na opakowaniu wody data ważności.

Z tego względu nie powinno się też wielokrotnie używać butelek przeznaczonych do jednokrotnego użytku. Ich mycie i ponowne wykorzystanie może negatywnie wpłynąć na wodę, która się w nich znajdzie.

Czym zastąpić plastikową butelkę jednorazowego użytku?

Istnieje prosty sposób by zrezygnować z wody z jednorazowej plastikowej butelki. Można zastąpić ją wodą filtrowaną. Na rynku dostępne są nie tylko dzbanki z filtrem i filtry przepływowe, ale także specjalne butelki filtrujące wielokrotnego użytku, na dodatek wykonane z bezpiecznych, atestowanych materiałów. By dowiedzieć się więcej wejdź na https://dafi.pl/blog/.