Nauka surfingu – co powinieneś wiedzieć zanim się na nią zdecydujesz?

Nauka surfingu – co powinieneś wiedzieć zanim się na nią zdecydujesz?

Surfing zyskał współcześnie miano jednego z najpopularniejszych sportów wodnych. To wyjątkowa dawka radości i adrenaliny, połączona z określoną filozofią, a nawet stylem życia. Surfing cieszy się coraz większym zainteresowaniem również i w naszym kraju. Co powinieneś o nim wiedzieć, zanim złapiesz swoją pierwszą falę?

Co to jest surfing i na czym polega?

Surfing opiera się na bardzo prostej idei. Osoba, która decyduje się rozpocząć swoją przygodę z tym właśnie sportem, potrzebuje jedynie deski, odpowiedniej fali i nieco odwagi, by stanąć oko w oko z morskim żywiołem. Samo surfowanie rozpoczyna się miejscu, w którym łapane są fale. W terminologii surferskiej określa się go mianem Line-up.

Teraz konieczny staje się wybór fali i zrównanie się z nią pod względem prędkości. Umożliwia to tzw. padlowanie, czyli wiosłowanie rękoma. Złapanie fali polega z kolei na przyjęciu pozycji pionowej i zjeżdżaniu – najpierw prosto, by następnie odbić bok. Dopiero doskonałe opanowanie podstaw, stwarza szansą dalszego rozwoju surferskich umiejętności.

Aby zrobić to jak najszybciej, warto skorzystać z tzw. surf camps, czyli obozów, organizowanych np. przez bssurf.pl – Szkołę Surfingu w Gdańsku. Tutaj, pod okiem profesjonalnego instruktora, w przepięknej portugalskiej lub marokańskiej scenerii, kursanci zapoznają się z podstawami surfingu, podnosząc na wyższy poziom swoje umiejętności.

Jak rozpocząć przygodę z surfingiem?

Aby rozpocząć swoją przygodę z surfowaniem na fali, nie jest potrzebny drogi sprzęt. W trakcie szkoleń kurantom oferowane jest na ogół niezbędne wyposażenie, dzięki czemu nie muszą oni inwestować w nie już na samym początku. Każdy samodzielny surfer będzie z kolei potrzebował deski oraz pianki, zapewniającej odpowiedni komfort termiczny. Nie bez znaczenia pozostaje tutaj również fizyczne przygotowanie do surfowania, o które warto zadbać jeszcze przed złapaniem pierwszej fali. Mogą w tym pomóc lekcje pływania oraz ćwiczenia na mięśnie rąk i nóg, które znacząco ułatwią rozpoczęcie przygody z surfingiem.

Na co zwrócić uwagę, wybierając najlepszą szkołę surfingu?

Przede wszystkim warto podkreślić, że nawet najlepszy filmik instruktażowy nie zastąpi wsparcia profesjonalnego trenera. Surfing jest bowiem sportem podwyższonego ryzyka, a odpowiednia technika i umiejętności gwarantują bezpieczeństwo w starciu z żywiołem.

Niezbędną wiedzę i przygotowanie gwarantują certyfikowani instruktorzy, posiadający kurs Ratownika Wodnego WOPR oraz krajowe lub międzynarodowe uprawnienia. Wybierając szkołę surfingu, należy również zwrócić uwagę na oferowany kursantom sprzęt i dodatkowe udogodnienia. Nie bez znaczenia pozostaje tutaj również miejsce, w którym odbywają się zajęcia, a także klimat i atmosfera spotkań.

Jak surfować bezpiecznie?

To pytanie zadaje sobie z pewnością większość osób, które dopiero stawiają swoje pierwsze kroki w tym wymagającym, choć niezwykle atrakcyjnym sporcie. Aby uniknąć zagrożeń, należy przede wszystkim zwracać uwagę na surfingową etykietę oraz zapoznać się dokładnie z zasadami, obowiązującymi wśród surferów.

Pomocny w tym może okazać się artykuł “Beach break, point break, reef break – o co chodzi z tymi brejkami?”, poruszający najważniejsze zagadnienia, które powinien znać każdy surfer. Zanim doskonale opanujemy technikę, warto również wybierać wolne fale, zachowując przy tym zdrowy rozsądek i nieustannie kontrolując położenie deski. W ten sposób zagwarantujemy bezpieczeństwo nie tylko sobie, ale również i innym osobom, które także pokochały deskę surfingową i walkę z morskim żywiołem.

Artykuły jakie mogą Cię zainteresować: