Budynki piętrowe, domy z poddaszem użytkowym, a także budynki podpiwniczone to obiekty, które wymagają zastosowania rozwiązań umożliwiających sprawne przemieszczanie się pomiędzy kondygnacjami. W tego typu obiektach budowlanych muszą znaleźć się schody wewnętrzne, a nierzadko również zewnętrzne. Możliwości jest wiele, dlatego podpowiadamy, które z nich warto rozważyć w pierwszej kolejności.
Schody zewnętrzne przy budynkach mieszkalnych
Mówiąc o schodach zewnętrznych dla domu jednorodzinnego, mamy na myśli zarówno konstrukcje, które znajdują się przed głównym wejściem do budynku, jak i schody umieszczone z boku lub z tyłu obiektu. Jeśli chodzi o schody prowadzące do wejścia głównego, wiele zależy od tego, na jakiej wysokości znajdują się drzwi. Czasem konieczne jest wykonanie zaledwie dwóch czy trzech stopni, innym razem kilkunastu. Jeśli chodzi o niskie, kilkustopniowe schodki, te zazwyczaj wykonuje się z żelbetonu (potem obkłada płytkami) albo układa z kostki brukowej. Schody przed budynkami podpiwniczonymi wymagają zastosowania innych rozwiązań. Żelbeton sprawdzi się, ale w towarzystwie elementów ze stali. Wszystko po to, by schody były wygodne, ale i efektowne.
A co w sytuacji, gdy dodatkowe schody chcemy umieścić z tyłu budynku? Jak wykonać połączenie pomiędzy balkonem/wysokim tarasem a ogrodem? W takiej sytuacji najlepiej sprawdzą się schody metalowe.
Metalowe schody zewnętrzne – zalety rozwiązania
Schody metalowe spotykamy zarówno przy budynkach prywatnych, jak i obiektach użyteczności publicznej. Stal jest materiałem na tyle plastycznym i uniwersalnym, że pozwala na tworzenie rozmaitych konstrukcji schodowych. Klienci mogą zamówić schody zewnętrzne jednobiegowe, schody dwubiegowe ze spocznikiem, a nawet zewnętrzne schody kręcone. Wszystko zależy od tego, gdzie takie schody mają być zamontowane, a także, z jaką intensywnością będą wykorzystywane.
Wybierając schody zewnętrzne, nie możemy pozostać obojętni na to, jaki kształt ma bryła budynku, w jaki sposób wykończono elewację i jak wykonano takie elementy, jak parapety, rynny, czy balustrady balkonowe. Na szczęście schody metalowe są produktem na tyle uniwersalnym, że dobrze prezentują się przy budynkach różnego typu. Metalowa konstrukcja sprawdzi się zarówno w nowoczesnym budownictwie, jak i przy obiektach wpisujących się w styl klasyczny.
Schody zewnętrzne stalowe warto wybrać także ze względu na ich wysoką odporność na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Odpowiednio zabezpieczona stal świetnie znosi działanie wilgoci, zatem niestraszne jej deszcz, śnieg i inne opady. Stal nie niszczy się pod wpływem działania promieni słonecznych, nie szkodzą jej także mróz i silne wiatry. Konstrukcja stalowa jest trwała i stabilna, o czym przekonało się już wielu zadowolonych klientów.
Schody proste czy zewnętrzne schody kręcone?
Schody stalowe zewnętrzne mogą mieć stopnie wykonane z metalowych kratownic albo wzmocnionych tworzyw sztucznych. Drugie rozwiązanie stosuje się zwłaszcza w odniesieniu do schodów kręconych, które mają bardziej dekoracyjny charakter. Oczywiście poza walorami estetycznymi ważne jest również to, że schody spiralne nie zajmują wiele miejsca. Jeśli inwestorzy nie chcą, by schody jednobiegowe przylegały do ściany na całej jej długości, mogą postawić na schody kręcone, które zajmują dokładnie tyle miejsca, ile wynosi ich średnica.